Mehmet Nuri ARSLAN
Giriş Yap
Fore Kazık Makinesi Ne İşe Yarar ve Tüm Özellikleri

Fore Kazık Makinesi Ne İşe Yarar ve Tüm Özellikleri

Fore kazık makinesi veya piling machine, derin deliklerin açılmasında kullanılan çeşitli teçhizat türlerini kapsayan bir iş makinasıdır. Bazı kuleler döner delikli kazık makineleri olarak bilinirken, diğerleri sürekli uçuş burgu kuleleri olarak anılır. Bu yazıda, farklı tipte kazık makinelerinin yanı sıra nasıl çalıştıklarını tartışacağız. Bir kazık makinesine yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, okumaya devam edin!

Döner Fore Kazık Makinesi

Döner fore kazık makinesi, kazık yapımında kullanılan bir araçtır. İşlem, yığının geçici bir mahfaza içinde helezonlar ve kovalarla delinmesini içerir. Muhafaza, özellikle düşük su tablasına sahip olanlar olmak üzere, toprağın üst katmanlarını sabit tutar. Sağlam zeminlerde kasanın altına delme işlemi yapılabilir. Kazık istenilen derinliğe kadar delindikten sonra içine beton dökümü yapılır. Bu makine çeşitli zemin koşullarında kullanılabilir ve özellikle kentsel projeler için uygundur.

Döner delikli bir yığının faydaları çoktur. Ağır yükleri destekleyebilir, yer altı engellerini aşabilir ve sert zemine nüfuz edebilirler. Ayrıca sabit bir derinliğe sahip geleneksel bir CFA teçhizatından daha derinlere kurulabilirler. Ek olarak, döner delikli bir kazık kolayca denetlenebilir, bu nedenle genellikle CFA'ya göre tercih edilir. Döner delikli bir kazık takma işlemi, geleneksel bir kazık çakma makinesinden daha hızlıdır.

CFA (Sürekli Uçuş Burgu) Kuleleri

Sürekli Uçuş Burgu veya CFA, mevcut olanları değiştirmek için kullanılabilecek bir tür burgu ile sıkılmış kazıktır. Bu yöntem, oyuk gövdeli bir burgunun yüzeye sürülmesiyle başlar. Burgu önerilen kazık yeri üzerine yerleştirildikten sonra, yavaşça kaldırılırken şafttan beton pompalanır. Bu, betonla doldurulmuş bir sondaj deliği ile sonuçlanır.

CFA tekniği, hem geçici hem de kalıcı fore kazık duvarların inşası için iyi bir seçimdir. Bu duvarlar desteklenebilir veya basit konsol olabilir ve önemli dikey yükleri destekleyebilirler. CFA duvarlarının yaygın türleri Bitişik, Kilitli ve Secant'tır. Belirli bir site için doğru duvar tipinin seçilmesi, istenen sonuca ve toprak koşullarına bağlıdır.

GEAX EK60

GEAX EK60, kompakt 18 tonluk bir fore kazık makinesidir. Kompakt Hitachi tabanı sayesinde bodrumlarda çalışabilir ve vinçle yerine oturtulmasını sağlar. Geniş delme aralığı, farklı çaplarda temeller oluşturmasını sağlar. Eşsiz tasarımı ayrıca operatörün çalışma alanını net bir şekilde görmesini sağlar ve bu da görünürlüğü artırır.

Türkiye'de fore kazık makineleri pazarı henüz bir ABD gibi canlı değil. Kuzey Amerika kazık makineleri pazarı 2016 yılında 889,5 milyon ABD Doları ile göz dolduruyor. Çünkü ABD hükümetinin bu makinelerin kullanımına verdiği destek, makina endüstrisinin büyümesini teşvik etmiştir. Artan endüstriyel üretim ve bu makinelere yönelik talebin önümüzdeki beş yıl içinde pazarı yönlendirmesi bekleniyor. Bu eğilimlerin on yılın geri kalanında da devam etmesi bekleniyor. GEAX şirketi tek başına, dünyadaki kazık makinelerinin yaklaşık yarısını ürettiği biliniyor.

SOILMEC SR35

Yeni Soilmec SR35 EVO sondaj makinesi, operatör düşünülerek tasarlanmış yeni bir kabine sahiptir. Yeni kabinde pnömatik bir amortisör, hidrolik motor yer değiştirme kontrolü, bel desteği ve operatör varlığı mikro anahtarı bulunur. Ergonomi, gelişmiş ayak desteği için tasarlanmıştır ve güçlü bir HVAC sistemi, operatörün her zaman rahat olmasını sağlar. SR35 EVO, standart SR35'in tüm avantajlarını daha hızlı bir ek bonusla sunar.

SR35 EVO, yenilikçi bir segmental direğe sahiptir. Bu direk, bir flanşla birbirine bağlanan iki bölümden oluşur. Bu direk, operatörün paralelkenar sistemini çıkarmadan makineyi uzatmasını veya kısaltmasını sağlar. Bu makinenin bir başka özelliği de, teçhizatı delme işleminden LHR konfigürasyonuna hızlı bir şekilde dönüştürme yeteneğidir. Ayrıca, hasarı önlemek için delme işleminden sonra delik merkezine otomatik olarak geri döner.

RBP

Bir RBP fore kazık makinesi, 80 m derinliğe ve 2,4 m çapa kadar kazık delebilen çok yönlü bir ekipman parçasıdır. Deliğin çan şeklindeki tabanını oluşturmak için çeşitli araçlar mevcuttur. Bu şekil, yığının taşıma alanını arttırır, bu da daha fazla ağırlığı destekleyebileceği anlamına gelir. RBP, kazık şaftının tabanının çapının üç katına genişletildiği keson inşaatı için de kullanılabilir.

RBP, döner fore kazık için bir kısaltmadır. Makine, sürekli olarak dünyayı delmesine izin veren aletlerle donatılmıştır. Özel olarak tasarlanmış aletler, kazık istenen derinliğe ilerlerken ganimeti çeker. Genellikle büyük ticari siteler, kamu binaları ve ulaşım altyapısı gibi büyük projelerde kullanılır. İşlem, geçici bir çelik manşon ve bir burgu ile başlar. Kazık ucuna ulaşıldığında, çelik takviye kafesi deliğe yerleştirilir.