IP ve DNS Adreslerini Resetleme – Silme

İnternette gezinirken girmiş olduğunuz tüm sitelerin DNS kayıtları otomatik olarak kayıt altına alınır. Bunun nedeni daha sonra aynı siteyi ziyeret etmek istediğinizde tekrar tekrar ip – dns – istemci trafiğine girmeden önceki kayıtlar çağrılarak daha hızlı erişim sağlamaktır. Fakat web geliştiriciler için bazen bu durum sıkıntı yaratmaktadır. Sitesinde değişiklik yapan veya DNS adresini değiştiren biri erişimi doğru kılmak için yani yeni kayıtların açılamaması veya sitenin eski halini görme gibi sorunlarla karşılaşmamak için kendi bilgisayarında bulunan IP ve DNS leri silmesi gerekecektir. Buna artık IP – DNS temizleme veya resetleme (yenileme) de diyebilirsiniz.

IP – DNS Resetleme / Silme Adımları
Öncelikle MS-DOS Komut İstemi penceresini açıyoruz. Bunu “Başlat” menüsünden “Çalıştır” kısmına “cmd” yazıp enterleyerekte açabiliriz. Daha sonra ise aşağıda yazmış olduğum komutları sırasıyla çalıştırıyoruz.

1 – ipconfig /flushdns
2 – ipconfig /release
3 – ipconfig /renew
4 – exit

İşlem bu kadar IP ve DNS temizleme bu şekilde uygulanır. Konumuz: IP Resetleme, IP Reset, IP Reset Windows 10, IP Reset CMD

Bu yazıya oy verin!
Yorum yapın