Metaverse’den Arazi Nasıl Alınır? Neden Metaverse?

Metaverse’den arazi nasıl alınır, merak edilen bir konu oldu. Bende sizler için bunu konu haline getirmek istedim. Öncelikle Metaverse nedir? Sorusuna cevap verelim. Bilinen adı ile sanal gerçeklik diye tabir edilen ve sosyal medya, haber, oyun, iş dünyası vb. tüm günlük olaylarımızı tek çatı altında toplayan bir evrendir. Bu şekilde bir açıklama doğru olur.

Metaverse’den Arazi Nasıl Alınır

Metaverse’de arazi satın almak istiyorsanız Bitcoin, Ethereum ve SAND gibi kripto para birimlerini kullanabilirsiniz. Son ikisi, oyunlaştırılmış metaverse platformu Decentraland’a bağlanır. Ethereum, bu amaç için en popüler kripto para birimidir. Topluluk tabanlı Decentraland platformuyla ilişkili başka bir para birimi olan MANA’yı da kullanabilirsiniz. Ancak, Metaverse’den yalnızca bir miktar kripto para birimi satın aldıktan sonra Metaverse’den arazi satın alabileceğinizi her zaman hatırlamanız gerekir.

Metaverse’de arazi sahibi olmak

Metaverse’de arazi sahibi olmak istiyorsanız, onu nasıl satın alacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Kişiliğinizi bir dijital avatarın evinde ifade etmenin veya metaverse etkinliğiniz için bir çalışma alanı oluşturmanın harika bir yoludur. Ek olarak, arazi takas edilemez ve ilgili blok zincirinde kalır. Bu, meşru bir arazi parçası satın aldığınızdan emin olmak için geçmişini kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.

Metaverse’de arazi satın almanın ilk adımı, “Şimdi Satın Al” seçeneğine sahip bir teklif bulmaktır. İlgilendiğiniz bir teklif bulduğunuzda, ödemeye devam edin. Cüzdanınızda yeterli ETH olduğundan emin olun. Bunu yapmazsanız, farklı bir cüzdandan para aktarabilir veya kripto para birimini satın almak için kredi kartınızı kullanabilirsiniz. ETH veya diğer kripto para birimlerini satın almak için üçüncü taraf pazar yerlerini de kullanabilirsiniz.

Metaverse’de arazi satın almanın başka bir yolu Decentraland’da bir arsa satın almaktır. Orada, bir haritada satılık arsaları görüntüleyebilirsiniz. Her arsanın bir satış fiyatı vardır ve istediğiniz kadar teklif verebilirsiniz. Ancak Decentraland’de bir parsel satın almanın zaman alıcı olabileceğini unutmamalısınız, bu nedenle kâr elde etmek için zaman ve para yatırmaya istekli olduğunuzdan emin olmak akıllıca olacaktır.

Arsaları doğrudan The Sandbox’tan veya bir üçüncü taraf borsasından satın alabilirsiniz. Bazı planlar yalnızca The Sandbox’ta barındırıldığı için ikincisini seçmek isteyeceksiniz. Cüzdanınızı bağladıktan sonra, bağlantıyı onaylamanızı isteyen bir açılır pencere göreceksiniz. Başlamak için “Bağlan” ı tıklayın. Giriş penceresi göründüğünde, hesap bakiyenizi ve bir profil resmi göreceksiniz.

Metaverse'den Arazi Nasıl AlınırPin

Metaverse’de arazi satın almadan önce bir kripto para cüzdanı edinmeniz gerekir. Alışveriş yapmak için Ethereum veya Bitcoin gibi kripto para birimini depolayabilen bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Ethereum, meta veri tabanında arazi satın almak için en yaygın para birimidir. Bir diğer popüler seçenek, Decentraland platformuna bağlı bir kripto para birimi olan MANA’dır. Metaverse’e bağlanmak için bir MetaMask kripto cüzdanına ihtiyacınız olacak, çünkü bu, dünyadaki sanal arazi parsellerini satın almanızı sağlayacak.

Meta veri deposunda arazi, oyun oynamak, bina inşa etmek veya dijital sanat sergilemek gibi sanal deneyimler için kullanılan, değiştirilemez belirteçlerle (NFT’ler) oluşturulur. Metaverse gayrimenkulün en çekici özelliği sanal arazinin çok kıt olmasıdır. Pek çok eleştirmen, yatırımcıları sanal mal ve hizmetler için NFT tabanlı bir pazar oluşturmakla suçlarken, sanal gayrimenkulün fiyatlarından sorumlu olanlar onlar değil.

Metaverse’de arazi satın almak, belirli bir miktarda kripto para birimi veya NFT gerektirir ve bir parça arazi satın almak için bu kripto para biriminin ayrıntılarını bilmeniz gerekir. Metaverse arazisini satın almanın en iyi yolu, projenin ana web sitesine bağlanan resmi bir bağlantıdır. Metaverse mülkü satın almadan önce biraz araştırma yapmak en iyisi olduğundan, Metaverse gayrimenkulü için üçüncü taraf bir pazar yeri kullanmak da önemlidir.

OpenSea ile sanal gerçeklik aleminde arazi satın almak

İlk olarak, NFT’ler için ikincil bir pazar yeri olan OpenSea‘de bir hesap açmalısınız. Sandbox‘ta SAND veya ETH karşılığında arazi (LAND) satın alabilirsiniz. Sandbox’ta, 0x50f5474724e0 sözleşme adresini kullanmalısınız. Alternatif olarak, ARSA’yı doğrudan Sandbox’tan satın alabilirsiniz, ancak işlem ücreti ARSA’nın KUM’daki değerinin %5’i olacaktır.

OpenSea’den arazi satın almak için kendi kripto para biriminize sahip olmanız gerekir. Pazar, ETH, MANA ve diğer birçok kripto para birimini kabul eder. OpenSea ile bir hesap oluşturmalı ve cüzdanınızı bağlamalısınız. Daha sonra ETH veya MANA kullanarak arazi satın alabilirsiniz. Bu işlem otomatik olarak gerçekleşecektir. İşlem ücretlerinden tasarruf etmek için cüzdanınızda minimum miktarda ETH olması gerekir.

Kaydolduktan sonra, OpenSea’nin arama işlevini kullanarak öğeleri ve araziyi arayabilirsiniz. Aramanızı belirli bir varlık adına, yaratıcısına veya projenin belirli bir özelliğine göre filtreleyebilirsiniz. Mükemmel arazi parçasını bulduktan sonra, sizi cüzdana götürecek ve satın almanızı sağlayacak “Şimdi Satın Al” düğmesine tıklayın. Ödemeniz onaylandıktan sonra OpenSea’den bir onay e-postası alacaksınız.

Hesabınız oluşturulduktan sonra profilinizi özelleştirebilir ve güvenli bir e-posta adresi ekleyebilirsiniz. OpenSea ayrıca Metamask, Trustwallet ve Walletconnect dahil olmak üzere bir dizi cüzdanı destekler. OpenSea ayrıca daha düşük gaz ücretleri olan Polygon ağını da destekler. Liste giderek büyüyor ve gelecekte daha fazla cüzdan göreceğiz. Cüzdanınızı dolandırıcılıklardan korumak ve gizliliğinizi korumak için uygun önlemleri almak önemlidir.

Yukarıda belirtildiği gibi, Decentraland pazarından arazi satın alabilirsiniz. Paketin tüm detaylarını görüntüleyebilir ve istediğiniz paket olup olmadığına karar verebilirsiniz. OpenSea’de, önce bir Unicorn satın almanız gerekecek ve arazinin geri kalanı, sahip olduğunuzda aktif hale gelecektir. Arazi şu anda 2 ETH’nin üzerinde fiyatlandırılmış olsa da, pazarın yükselmesi muhtemel. Fiyat yükseldiğinde, Apecoin de yükselecek.

OpenSea’ye kaydolduktan sonra, cüzdan hizmetinize bağlanmanız istenecektir. Oradan, NFT’lerinizi hesap profili sayfasında görebileceksiniz. Daha sonra satın alma işleminizi onaylayabilir ve NFT’nizi cüzdanınıza alabilirsiniz. Bu işlemin birkaç gün sürebileceğini unutmayın. Hala kafanız karıştıysa, OpenSea’nin destek merkeziyle iletişime geçin, sorularınız için size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

LAND NFT’lerinin OpenSea’deki ikinci satışı 27 Ocak’ta KST göre 20:00’de başlayacak. Satılık 4651 LAND NFT Lot olacak ve parsel başına 120$’a kadar ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. OpenSea’nin arazi satışları 6.000 ortak arsa ve 3.000 nadir arsayı kapsayacak. Mayıs 2022’de yapılması planlanan oyunun ilk lansmanında toplam 1,5 milyar dolar toplanacak.

Decentraland Metaverse

Decentraland metaverse‘de, kullanıcılar satılık bir parsel pazarına göz atabilir. Parsellerin fiyatlarını ve ünlü yerlere olan yakınlıklarını görüntüleyebilirsiniz. Decentraland’de bir arsaya sahip olmak istiyorsanız, satın alma yapmak için ETH veya MANA kullanabilirsiniz. Bir işlemi tamamladığınızda, araziniz cüzdanınıza aktarılacaktır. Hangi cüzdanı kullanırsanız kullanın, işlemi tamamlamak için yeterli miktarda jetona ihtiyacınız olacak.

Decentraland, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Her NFT, ağdaki bir konumu temsil eder. Kötü şöhretli sanal arazi pazarının aksine, Decentraland dünyası bölgelere ayrılmıştır. İlçelerin her birinin kendine özgü içeriği vardır ve bu da onları etkili bir hedefleme aracı haline getirir. NFT para birimi yalnızca Ethereum veya MANA ile satın alınabilir. Decentraland, geleneksel gerçek dünya para birimine popüler bir alternatif olsa da, bazı dezavantajları da var.

Decentraland, Ethereum blok zincirini kullanır, bu nedenle cüzdanınızda ETH veya MANA olması gerekir. Ether’de alınan bir ücret olan Decentraland platformunu çalıştırmak için gaz satın almanız gerekecek. İşlem ücretleri nispeten düşüktür ve arazinin toplam değerinin %5’ini geçmez. Satın almaya başlamadan önce blok zinciri işlemlerinizi cüzdanınızla doğrulamanız gerekir.

Meta veri deposunda arazi satın almak genellikle kripto para biriminde yapılır. Popüler kripto para birimleri, oyunlaştırılmış bir meta veri deposu platformuna bağlanan Ethereum ve SAND’ı içerir. Alternatif olarak, doğrudan platform pazarından sanal gayrimenkul satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, meta veri tabanındaki kara NFT’leri için en popüler platformlar Decentraland ve The Sandbox’ı içerir. Bu platformlardan herhangi birinde arazi satın almak için sizi her iki meta veriye de bağlayan bir MetaMask kripto cüzdanına sahip olmanız gerekir.

İnsanlar sanal alana akın ettikçe Metaverse’deki arazi fiyatı yükseliyor. Gerçek dünyada yaptığınız her şeyi yapabileceğiniz, tümü bilgisayar sunucularında gerçekleşen dijital bir gerçekliktir. Ancak sosyal medyanın aksine, meta veri tabanında gerçek bir fiziksel alan yok. Bu sanal gerçeklikte bir avatar olarak yaşayabilir ve başkalarıyla etkileşime girebilirsiniz. Alışveriş yapabilir, iş yapabilir ve canlı performanslara katılabilirsiniz.

Metaverse’deki sanal arazi, gerçek dünyadaki gayrimenkullere benzer. Meta veri deposu platformuna bağlı olarak evler, işletmeler, sanat galerileri, etkinlik alanları ve daha fazlası dahil olmak üzere farklı şeyler inşa edebilirsiniz. Ek olarak, arsa için takas edilemeyen jetonlar da satın alabilirsiniz. Jetonlar size gayrimenkule benzeyen belirli bir sanal alanda yaşama hakkı verecektir.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın