Rami Tower Projesi  Rami Tower Projesi (Devam)
 Rega Asphalt Co. / IKBY
Erbil - Makhmur Yol Projesi  Erbil - Makhmur Yol Projesi
 Rega Asphalt Co./IKBY
Erbil - Khabat Yol Projesi  Erbil - Khabat Yol Projesi
 Rega Asphalt Co./IKBY
Aydın Yapı Konut Projesi  Aydın Yapı Konut Projesi
 Özay İnşaat / Türkiye
Erbil'in merkezi Ankava bölgesinde yapımı devam eden Rami Tower projesinin fore kazık, iksa duvar ve hafriyat işlerini firmamız Rega Asphalt Co. üstlenmiştir. Rega Asphalt Co. adına Şantiye Şefi sorumluluğunu başarıyla yürütmekten memnuniyet duyuyorum. Projenin aşamaları hakkında bilgiler, resim ve videolar zaman zaman paylaşacağım.

İnşaat Mühendisi ile Mimar Arasındaki Fark Nedir?

Cevap

Bu alanı şimdilik boş bırakıyoruz.

İnşaat Mühendisleri ile Mimarlar arsında keskin hatlarla belli farklar bulunur. Fakat halk arasında çoğu insanın bu iki meslek dalını karıştırdığı veya birbirlerine çok yakın iki meslek grubu olarak nitelediklerini biliyoruz.

İnşaat Mühendisleri Ne Yapar?
Bir alt yapı veya üst yapının bakım, onarım veya yapım esnasında statik projelendirme, statik bakım - onarım, projenin uygulanması (hayata geçişi) gibi.. konularda çalışırlar. Mimar'ın çizmiş olduğu projeye statik projeyi yapar ve Mimar 'ın hayal ettiği yapının ayakta kalması için (sağlamlık) kolon, kiriş, döşeme ve diğer elemanların boyutlandırmasını yapan kişidir İnşaat Mühendisi.

Mimar Ne Yapar?
Yapının estetik ve kullanışlı olması için yapıya her türlü şekli (formu) verebilen bir meslektir. Yapıda asıl tasarımı yapan Mimar'dır. Örneğin bir konut inşaa edilecek ise bu konutun kaç daireden oluşacağı, kaç oda ve salondan yapılacağı, odaların büyüklüğü, tuvalet ve banyonun konumu gibi her türlü tasarımı Mimar yapar. Ama yapının iskelet sistemi (ayakta kalabileceği tüm taşıyıcıları) ise İnşaat Mühendisi yapar.

İnşaat Mühendisi ile Mimar Arasındaki Farklar
Mimar çizer, İnşaat Mühendisi çözer.
Aslında yukarıda yazmış olduğum cümleyi bu iki meslek grubunun öğrencileri henüz üniversitedeyken ilk duydukları şey oluyor. Evet en güzel fark aralarında ki sayısal hesaptır. Mimarın hayal ettiği proje aslında gerçekleşebilir mi yoksa hayalde mi kalır? Onu Mühendisler belirler. Beraber yaptıkları eskiz çalışmaları ile projeyi hayata geçirirler. Çizilen tasarımın boyutlandırmasını yapabilen Mühendis o projeyi tasarım halinden gerçeğe çekmiş olur.

Paylaş

Ad:*
E-Mail:


MNA WebYaşam