NoFollow Nedir? Nasıl Kullanılır? NoFollow Kullanım Rehberi

NoFollow nedir, nasıl kullanılır ve faydaları – zararları kısacası A’dan Z’ye NoFollow kullanım rehberine hoşgeldiniz. İlk olarak sözü fazla uzatmadan nofollow nedir, sorusuna tanıt verelim. Nofolow, Google’un icadı olan ve link aktarım şeklini belirten bir değişkendir. Sayfanızda bulunan puanın link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engeller.

Nofollow Kullanım Rehberi

Google, 2005’te Nofollow adlı yeni bir bağlantı özniteliği sunmuştur. Bu öznitelik, Google’a bir bağlantıyı yok saymasını söyleyerek bir web sitesini daha adil bir şekilde sıralamaya izin verir. Spam ile mücadele etmek ve bir web sitesine gelen trafiği artırmak için kullanılır. Nofollow bağlantıları ayrıca blog yorum spam’ına da yardımcı olur. Peki, onları duydunuz, ancak faydaları nelerdir? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Umarım bu bilgiyi faydalı bulursunuz.

Sade Bir Bağlantıyı HTML İle Göstermek

Sade bir bağlantı rel içermeyen yani nofollow, dofollow, sponsor veya ugc içermez. Ve bu tarz bağlantıların kullanım şekli ise şöyledir;

<a href=”https://mehmetnuriarslan.com/”>Mehmet Nuri ARSLAN</a>

HTML Nofollow Bağlantısı Oluşturmak

HTML kodlamada bir bağlantı oluşturdunuz ve bu bağlantıya “nofollow” özelliği katmak istiyorsanız eğer aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz;

<a href=”https://mehmetnuriarslan.com/” rel=”nofollow”>Mehmet Nuri ARSLAN</a>

HTML Sponsor Bağlantısı Oluşturmak

HTML kodlamada bir bağlantı oluşturdunuz ve bu bağlantıya “sponsored” özelliği katmak istiyorsanız eğer aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz;

<a href=”https://mehmetnuriarslan.com/” rel=”sponsored”>Mehmet Nuri ARSLAN</a>

HTML UGC Bağlantısı Oluşturmak

HTML kodlamada bir bağlantı oluşturdunuz ve bu bağlantıya “ugc” özelliği katmak istiyorsanız eğer aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz;

<a href=”https://mehmetnuriarslan.com/” rel=”ugc”>Mehmet Nuri ARSLAN</a>

Nofollow, Sponsor ve UGC Kullanımı Arasındaki Farklar

Bir bağlantı nofollow özniteliği ile işaretlendiğinde, Google onu takip etmez. Sonuç olarak, nofollow olarak işaretlenen bir bağlantı, bağlantılı sayfaya PageRank’i iletmez. Ancak, bağlantı geçerli bir bağlantıysa, nofollow bağlantıları SEO’nuza gerçekten yardımcı olabilir. Google, nofollow bağlantıların SEO faydalarından bazılarını açıklar. Bunlar şunları içerir: * Geliştirilmiş sayfa sıralaması

Ücretli bağlantılara genellikle rel=”sponsor” veya “ugc” etiketi eşlik eder. Bunlar, Google’ın “doğal” bir bağlantı olarak saymak istemediği bağlantılardır. Meşru olması için, bağlantının meşru bir şekilde kazanılması gerekir. Ancak nofollow linkler ücretli linklerle birlikte kullanılabilir. İstenmeyen e-postalardan kaçınmak için bunları virgülle ayırmanız gerekir. Ayrıca sponsorlu bağlantıyı veya ugc bağlantısını ayırmak için boşluk kullanmanız gerekir.

Sayfa sıralaması yüksek olan yüksek kaliteli siteler, takip edilmeyen bağlantılar içeriyorsa iyi miktarda trafik alacaktır. Örneğin, nofollow bağlantılara sahip bir bahçe web sitesi, hedeflenen trafik alır. Aynı şey bahçecilikle ilgili bir web sitesi için de geçerlidir. Quora’nın tonlarca nofollow bağlantısı var ve bol miktarda trafik alıyor. Bu nedenle, nofollow bağlantıların SEO stratejiniz için iyi olmasının birkaç nedeni vardır.

seoPin

Ücretli bağlantılar için Google tarafından uygulanan cezalardan kaçınmak için ücretli bağlantılar nofollow olarak etiketlenmelidir. Ayrıca Google, ücretli bağlantıları bağlantı şemasının bir parçası olarak kabul eder ve bunları kabul etmek kullanıcı deneyimini etkileyebilir. Nofollow bağlantıların alternatifi rel=”sponsorlu” etiketinin kullanılmasıdır. Bu durumda, bağlantı metni HTML etiketinin içine yerleştirilir. Bu etiket kaynak kodun uygun bölümüne eklenebilir.

Nofollow bağlantıları, web sitelerinin spam içerikli bağlantılardan kaçınmasına yardımcı olur. Nofollow bağlantıları, bağlantılı sayfalara bağlantı suyunu geçmediği için SEO amaçları için daha etkilidirler. Geçmişte, alan adı otoritesi oluşturmak için nofollow bağlantıları kullanan kişiler, bunları spam olarak kullanarak bundan yararlanabilirdi. Ancak Google yakın zamanda politikasını değiştirdi ve artık nofollow bağlantıları dizine eklendi. SEO potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak için bağlamsal nofollow bağlantılarını kullanmak faydalı olacaktır.

Web Sitenizin Trafiğine Direkt Etki Edebilir!

Web siteniz arama motorları için optimize edilmemişse, takip edilen linkler yerine nofollow linkleri kullanmayı düşünün. İlki PageRank’i geçmez ve bağlantılı sayfanın SEO’sunu iyileştirmez. Ancak bu, nofollow bağlantılarını tamamen görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Google, onları dikkate almaya değer hale getirebilecek nofollow bağlantıların birkaç avantajını listeler. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca SEO için nofollow bağlantılarını kullanmanın artılarını ve eksilerini tartışacağız.

Nofollow bağlantıları, web sitesi trafiğini iki şekilde artırmaya yardımcı olur: SEO başarınızı engelleyebilecek spam yorumlardan ve istenmeyen bağlantılardan kaçınmanıza yardımcı olurlar. SEO (arama motoru optimizasyonu), modern dijital pazarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır ve iyi bir SEO stratejisi olmayan markalar eğrinin gerisinde kalmaktadır. İstenmeyen bağlantılar, SEO çabalarını azaltabilir ve içeriğinizi sıralamalarda daha da aşağı kaydırabilir. Web sitenizin aldığı trafik miktarını artırmakla ilgileniyorsanız, içeriğinize nofollow bağlantıları eklediğinizden emin olun.

Bir nofollow bağlantısını belirlemek için tarayıcınızda sağ tıklayıp “inspect element” seçeneğini seçebilirsiniz. rel=”nofollow” özelliği, bağlantının nofollow olup olmadığını gösterir. Bağlantılı sayfanın URL’sinde “nofollow” kelimesini arayarak bunun bir dofollow bağlantısı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Genel olarak nofollow bağlantıları, sitenize hedeflenen ziyaretçileri göndererek web sitesi trafiğini artırır.

Nofollow bağlantıları da bağlantı profilinizi çeşitlendirir. Sağlıklı bir bağlantı profili, iyi bağlantıların yanı sıra kötü bağlantılardan oluşur. Bir tür bağlantının çok fazla olması SEO’nuza zarar verebilir. Ek olarak, nofollow bağlantıları sosyal medya pazarlamacılığı için daha iyidir çünkü sosyal medya kitlenizi büyütebilirler. Ayrıca kurşun üretimi için iyi bir kanaldır. Ancak nofollow linklerini çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Uzun vadede, web sitenize fayda sağlayacaklar.

Nofollow bağlantıların çeşitli avantajları vardır. İlk olarak, spam gönderenlerin web sitenizi hedeflemesini engellerler. İkinci olarak, web sitenizin PageRank’i istenmeyen mahallelere geçmesini engellerler. Ayrıca, ücretli bağlantıları açıklamadığınız için Google tarafından cezalandırılmaktan kaçınmanıza yardımcı olurlar. Bu nedenle, olumsuz sonuçlardan kaçınmak için mümkün olduğunca nofollow bağlantılarını kullanmalısınız. Aynısı ücretli reklamlar, makaleler ve metin reklamlar için de geçerlidir. Bu yöntemler web sitesi trafiğini artırmaz ancak içeriğinizin kalitesini artırabilir.

Etki Alanı Otoritesini Geliştirirler

Nofollow bağlantıları birçok nedenden dolayı faydalıdır. Etki alanı otoritesini ve marka bilinirliğini artırır, web sitenize trafik çeker ve bağlantı profilinizi normalleştirir. Nofollow bağlantıları, arama motoru sıralamalarınızı etkilemez ve akıllıca kullanıldığında SEO’nuza gerçekten yardımcı olabilir. Google kısa süre önce, bağlantı profili oluşturmayı kolaylaştıran yeni etiketler de dahil olmak üzere nofollow bağlantılarında bazı değişiklikler duyurdu. Bu güçlü araç hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Aşağıda, SEO’nuzu artırmak için nofollow bağlantılarının nasıl kullanılacağına dair bazı ipuçları verilmiştir.

Nofollow bağlantıları, spam yorumların ve istenmeyen bağlantıların SEO çabalarınızı boğmasını önleyerek etki alanı otoritesini iyileştirmeye yardımcı olur. SEO’nun modern dijital pazarlamadaki önemi ile geride kalmak istemezsiniz! Bu istenmeyen bağlantılar yalnızca SEO sonuçlarınızı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda içeriğinizi arama sıralamalarında daha da aşağılara kaydırabilir. Bu nedenle, sitenizdeki spam içerikli bağlantılardan kaçınmak çok önemlidir. Neyse ki, milyonlarca web sitesi, sıralamalarını yükseltmek için nofollow bağlantıları kullanıyor.

Google’ın algoritması doğrudan alan adı yetkisini dikkate almasa da, genel arama motoru sıralamalarınızı etkilediği gösterilmiştir. Alan adı otoritesi, son derece rekabetçi terimler için daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Kaliteli, alakalı içerik üreterek ve web sitenize nofollow bağlantıları çekerek, alan adı otoritenizi artırabilir ve Google’daki sıralamanızı iyileştirebilirsiniz. Marka bilinirliğinizi artırmak için de yararlıdır. Ek olarak, çeşitli bir bağlantı profiline sahip olmak, çeşitli bir bağlantı profilini korumanıza yardımcı olacaktır. Nofollow linkler doğru bir şekilde kullanıldığı sürece SEO için hayati önem taşırlar.

Nofollow linkleri kullandığınızda, Google’ın link suyunu hedef siteye geçirmediği gerçeğinden yararlanabilirsiniz. Bu, insanlar bağlantınızı tıkladığında o bağlantı için kredi almayacağınız anlamına gelir. Ayrıca, nofollow bağlantıları alan otoritesini geliştirir. Bu, özellikle ziyaretçi sayısının zamanla arttığı e-ticaret siteleri için faydalıdır. Ancak, web siteniz spamlanırsa, nofollow bağlantıların sıralamanıza zarar vereceğini unutmamak önemlidir.

Blog Yorumlarında Spam İle Mücadele Silahınız!

Google, blog yorumu spam’inin gelişen sorununa yanıt olarak nofollow bağlantıları özelliğini oluşturdu. Blog yorumu spam’inin popülaritesi arttıkça, SEO spam’ı da arttı. Spam gönderenler, yorumlarında kendi web sitelerine bağlantılar bıraktılar. Zamanla, bu spam içerikli siteler arama sonuçlarında üst sıralara çıkarak yüksek kaliteli siteler çıkardı. Sonuç olarak, sorun kontrolden çıktı. Bugün Google, ücretli bağlantıların takip edilmemesini şart koşuyor.

Nofollow bağlantısının temel amacı, spam gönderenlerin sitenize yorum yaparak bağlantı hakkı kazanmasını önlemektir. Bu bağlantı tarayıcılar tarafından yok sayılır ve okuyucular tarafından görülmez. Nofollow bağlantıların görünebileceği diğer yerler arasında sponsorlu bağlantılar, sosyal medya bağlantıları, forum gönderileri, basın bültenleri ve basın bültenleri yer alır. Nofollow bağlantısı, blog yorumu spam’iyle mücadele etmenin etkili bir yoludur. Nofollow bağlantıların, artan SEO dahil olmak üzere birçok faydası vardır.

Nofollow bağlantıları, gelen spam bağlantılarını engelleyerek blog yorumu spam’iyle mücadele eder. Google’ın web robotları artık nofollow bağlantılarını web sitesine oy vermeyen “portallar” olarak tanıyor. Ancak yine de üzerlerine tıklayabilirsiniz. Ve çoğu platform artık varsayılan olarak nofollow bağlantıları sağlıyor. Ancak, nofollow bağlantıları kullanmanın bir dezavantajı vardır. Daha az tıklamaya ve dolayısıyla daha düşük kaliteli yorumlara neden olabilirler.

5/5 - (4 Oy)
“NoFollow Nedir? Nasıl Kullanılır? NoFollow Kullanım Rehberi” üzerine bir yorum
Yorum yapın