Üniversite Sınavları Bitti Sırada Meslek Seçimi Var

Üniversite sınavları bitti. Şimdi sırada işin en civcivli kısmı kaldı, meslek seçimi. Bence işin en zor ve en önemli kısmı budur. Çünkü yanlış meslek seçimi sizi bir ömür mutsuz edebilir. Veya doğru meslek seçimi sizi ömür boyu huzurlu ve mutlu kılabilir. Buna istinaden mesleğinizi seçerken çok dikkat etmeniz gerekecek. Bazıları şanslı çünkü yeteneğini önceden keşfetmiş ve hangi bölümü seçeceğini biliyor. Sadece hangi üniversiteye gideceği konusunda bir yarış içinde olacaktır. Ama bazı öğrenciler ise sınavdan çıktıktan sonra bile hangi meseleği seçeceğini maalesef bilmiyor.

Meslek Seçimi ve Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler

YKS, AYT ve diğer oturumlar derken şuan hepsinden arınmış bir şekildesiniz. Ama sonrasında daha büyük buhran günleriniz olabilir. Hangi meslek hangi üniversite ve sonrasında sizi neler bekliyor! Tüm bunların heyecanını yaşamak için henüz erken çünkü tercihleri yaptıktan sonra bunları yaşayacaksınız. Tercihler dönemini atlattıktan sonra, kayıt dönemi, eve veya yurda yerleşme işlemleri ve ilk deneyimler. Aslında bunlar heyecan verici güzel şeyler ama beklentileriniz doğrultusunda veya beklentinizi aşınca her şey güzel gelişiyor. Ama hayal kırıklığı yaşayacak tercih, üniversite, bölüm, il veya herhangi bir şey sizi üzebilir.

Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Meslek seçerken nelere dikkat etmeniz konusunda kabaca bir kaç madde belirtmek isterim. Tabi herşeyi kaleme alamayız. İllaki dikkat etmeniz gereken çok şey vardır. Fakat benim tecrübelerime göre en kaba şekilde olmazsa olmaz dediğim dikkat etmeniz gerekenler vardır. Nedir bunlar?

  1. Seçtiğiniz meslek yeteneğinize paralel olmalıdır.
  2. Yeteneğiniz doğrultusunda olan mesleğiniz aldığınız puanın altında dahi olsa seçmelisiniz. Sırf yüksek puan aldığınız için zayi olmasın düşüncesi ile sizin yeteneklerinize aykırı bir meslek seçimi yaparsanız, mutlu olamaya bilirsiniz.
  3. Seçtiğiniz mesleği size en iyi şekilde öğretebilecek bir üniversite seçmelisiniz. Labratuvar alanı, araç gerek imkanı, akademisyen kadrosu ve diğer unsurları sağlam bir üniversite seçmelisiniz.
  4. Seçtiğiniz bölüm / üniversitenin akredite olduğuna dikkat ediniz. Yani alacağınız diploma dünya genelinde geçerli olmalı. Geçerliliği geniş bir belgeniz olur. İşinizi yurt dışında yapmak istediğinizde size bu bilgi yardımcı olur.
  5. Seçmek istediğiniz bölümün öğrencilerini bulup onlarla konuşmalsınız. Size çok güzel bilgiler verebilirler. Bu bilgiler hayat kurtarır!
  6. Seçmek istediğiniz mesleğin sosyal alanlarını araştırın.

Meslek Maaşları Önemlidir

Maaşlar 🙂 Evet en sevdiğimiz kısma geldik. Seçeceğiniz meslekte ne kadar maaş alabilirsiniz. Kamu personeli maaşları ve özel sektör maaşları çok farklılık gösterebilir. Şimdi sınav sonrası bunları araştırmaya geldik. Şimdi sizler için maaş bilgisi veren bir site önereceğim. O sitede tüm mesleklerin maaş bilgisi günceldir. Nekadarmaasi.com bu sitede Maaşları araştırın, belki sizi mutlu eder veya sevdiğiniz meslek sizi maaş konusunda hayal kırıklığına uğratabilir.

Ben siteye baktım. İnşaat Mühendisleri maaşları yazısı hoşuma gitti açıkçası. Neyse üniversite sınavına giren herkese başarılar diliyorum. Umarım tercihlerde istediğiniz olur.

5/5 - (2 Oy)
Yorum yapın