Wordpress “Güncelleme başarısız oldu. Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.” Sorunu ve Çözümü

Wordpress hataları ve çözümlerine dönük yazılarımıza devam ediyoruz. Wordpress’in “Güncelleme başarısız oldu. Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.” uyarısı çok sık alınan bir hata oldu. Özellikle WP’nin 5.6’dan sonra çıkan sürümlerinde görülen bu hatanın nedeni genelde blok editöründen kaynaklanıyor. Sürüm 5.6 ve öncesinde kullanılan klasik editörlerde bu hatayı almıyorduk. Ama şuanki yeni editör olan Blok Editör maalesef bazı durumlarda bu hatayı ekrana veriyor.

Wordpress “Güncelleme başarısız oldu. Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.” Hata Çözümü

json hataPin

1. Bu sorun kurmuş olduğunuz bir eklentiden sonra ortaya çıkmış olabilir. Ve kurduğunuz eklentinin ayarlarını yapmamışsanız bu hatayı alabilirsiniz.

2. Eğer çok fazla eklenti kurmuşsanız ve hangi eklenti olduğunu karıştırıyorsanız o zaman “Health Check & Troubleshooting” eklentisini kurun ve yarım kalan eklenti kurulumlarını size söyler.

3. Aslında bu maddeyi en başa yazmam gerekirdi 🙂 Neyse çokta farketmez. Öncelikle sorunun bir eklenti çakışma veya ayar sorunu olup olmadığını anlamak için “plugins” klasörünün (FTP programı ile) adını değiştirin. Eğer sorun kalkarsa demek problem eklenti bazlı. Devam ediyorsa o zaman yazıyı okumaya devam..

4. Kurmuş olduğunuz wordpress sürümünü tekrardan kurun. Eğer sorun yine devam ediyorsa demek blok editöründen kaynaklandığı büyük ihtimal.

5. Blok editörü yerine Klasik Editör kullanın. Eklentilerden kurabilirsiniz. “Klasik Düzenleyici” diye taratın bulursunuz. Yada en temizi bunu tek satırlık bir kod parçası ile halletmek olacaktır. Eklentisiz şekilde Gutenberg Editör’ü devre dışı bırak konuma göz atın.

6. Şimdi bu yukarıda yazdıklarımı bir çok sitede bulabilirsiniz. Ama kendi çözümüm olan bir yöntem var. Sıkıcı eski editörü kullanmanıza gerek kalmadan bu yöntem işinize yarayabilir.

7. Sunucunuzun PHP ayarlarına gelin ve “PHP’yi farklı çalıştır” kısmında “FastCGI uygulaması Apache tarafından sunulur” un seçili olduğundan emin olun.

8. Son olarak eğer kullanmış olduğunuz Rank Math SEO eklentisinden kaynaklı sorun yaşadığınızdan eminseniz o zaman da “Rank Math SEO Sitemap.xml Sorunu ve Çözümü” konusuna göz atın.

5/5 - (1 Oy)
Yorum yapın